Jizerka - Jizerské hory

V nádherném údolí blízko obce Horní Polubný najdete malebnou osadu Jizerka, místo, které při návštěvě Jizerských hor nesmíte minout.

     

 

Sklářská huť

V oblasti Jizerské hory má své místo i osada Jizerka, která spadá pod obec Kořenov. Nejvýše položená obec České republiky pronikla do historie jako sídlo čihařů v roce 1539, později ji osídlili dřevorubci a nadšení sběrači drahých kamenů. Ani tato obec se nevyhnula tradičnímu odvětví oblasti – sklářství, vznikly tu hned dvě sklářské huti. Ostatně založení připomíná kamenná pyramida v centru osady. 

 

osada jizerka v jizerských horáchjizerka

 

Nezapomeňte navštívit

Milovníci historie se mohou přijít seznámit s dějinami a současností sklářství a Jizerských hor do zdejšího Muzea Jizerských hor. Kromě potoku Jizerka tady najdete Safírový potůček, ten vás bude o to víc zajímat, když se dozvíte, že se tady nacházelo spoustu drahokamů – topasy, chalcedony, safíry, rubíny aj. Dřívější vyhlášené naleziště obklopují malebné horské chaloupky. Další jedinečnou přírodní zvláštností je  vrch Bukovec  s nadmořskou výškou 1005 m, jde o nejvyšší evropskou vyvřelinu z čediče. Jizerku si oblíbí příznivci horské cyklistiky i pěší návštěvníci a běžkaři.

Fotogalerie

Poloha na mapě

Kontakt

Region Jizerské hory Pondělí - pátek: 08:00 - 17:30 info@region-jizerskehory.cz
To Top